Sunday October 5

Social program: There will be a reception and registration for all participants at the Bürgerhaus in Garching between 17.00 and 22.00 with refreshments and a buffet served.

Monday October 6
09:00-09:10 Simon White
Welcome address
Chair: Simon White
09:10-09:40 Robert Kennicutt
Tribute to Beatrice Tinsley
09:40-10:20 Ken Freeman
10:20-10:40 Eva-Maria Pauli
10:40-11:25 Coffee and Posters
11:25-12:05 Michael Rich
12:05-12:25 Inese Ivans
12:25-12:50 Vanessa Hill
12:50-14:20 LUNCH
Chair: Ken Freeman
14:20-15:00 Mario Mateo
15:00-15:25 Annette Ferguson
15:25-15:50 Eline Tolstoy
15:50-16:30 Coffee and Posters
16:30-16:50 Luca Sbordone
16:50-17:10 Douglas Geisler
17:10-17:30 Gary da Costa
17:30-17:50 Paula Coelho
Tuesday October 7
Chair: David Silva
09:00-09:25 Harald Kuntschner
09:25-09:45 Richard McDermid
09:45-10:05 Pascale Jablonka
10:05-10:30 Michael Liu
10:30-11:10 Coffee and Posters
11:10-11:30 Eric Peng
11:30-11:50 Guido de Marchi
11:50-12:10 Michael Hilker
12:10-12:30 Beatriz Barbuy
12:30-12:50 Markus Kissler-Patig
12:50-14:20 LUNCH
Chair: Gustavo Bruzual
14:20-15:00 Robert Kennicutt
15:00-15:25 Reynier Peletier
15:25-15:50 James Rose
15:50-16:20 POSTER PRESENTATIONS 15x2 min
16:20-16:50 Coffee and Posters
16:50-17:10 Scott Trager
17:10-17:35 Tim Heckman
17:35-17:55 Roberto Terlevich
Wednesday October 8
Chair: Tim Heckman
09:00-09:25 Gilles Chabrier
09:25-09:50 Michael Meyer
09:50-10:10 Ivan Baldry
10:10-10:40 POSTER PRESENTATIONS 15x2 min
10:40-11:15 Coffee and Posters
11:15-11:40 Michael Fall
11:40-12:00 Sabine Mengel

Social program: There will be a trip to Buchheim museum and buses will depart from MPA at 13.00. Participants are recommended to eat lunch between 12.00 and 13.00.

Thursday October 9
Chair: Sukyoung Yi
09:00-09:40 Claus Leitherer
09:40-10:05 Sara Heap
10:05-10:30 Stephane Charlot
10:30-11:15 Coffee and Posters
11:15-11:35 Alexandre Vazdekis
11:35-11:55 Rosaria Tantalo
11:55-12:15 Rosa Gonzalez-Delgado
12:15-12:35 Ruth Peterson
12:35-14:05 LUNCH
Chair: Cesare Chiosi
14:05-14:30 Claudia Maraston
14:30-14:50 Daniel Thomas
14:50-15:10 Paola Marigo
15:10-15:35 Achim Weiss
15:35-16:20 Coffee and Posters
16:20-16:45 Gustavo Bruzual
16:45-17:05 Leo Girardi
17:05-18:00 D. Silva/G. Worthey
The Age-Metallicity Degeneracy (Discussion)
Friday October 10
Chair: Guinevere Kauffmann
09:00-09:25 Laura Greggio
09:25-09:45 Benjamin Williams
09:45-10:05 Evan Skillman
10:05-10:25 Carme Gallart
10:25-11:00 Coffee and Posters
11:00-11:25 Lisa Kewley
11:25-11:50 Jarle Brinchmann
11:50-12:15 Christy Tremonti
12:15-12:35 Stefano Zibetti
12:35-14:05 LUNCH
Chair: Mike Fall
14:05-14:25 Max Pettini
14:25-14:45 Ricardo Schiavon
14:45-15:05 Natascha Forster-Schreiber
15:05-15:25 Sandra Savaglio
15:25-16:10 Coffee and Posters
16:10-16:35 Chris Martin
16:35-17:00 Mark Dickinson
17:00-17:20 Nobuo Arimoto
17:20-17:50 Alvio Renzini
Conference Summary

Social program: The conference dinner will take place at 19.30 at the Seehaus restaurant in the Englisher Garten in Munich. A bus will transport the participants from the MPA at 18.40.